Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Μεγάλο διπλό! Γ.Σ. Ιτέας-Άρης Θήβας 59-61

Μεγάλο διπλό για τον Άρη Θήβας που πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κερδίζοντας εκτός έδρας τον Γ.Σ.Ιτέας με 59-61, μια νίκη που μετράει διπλά για τους ”κιτρινόμαυρους” καθώς σημειώθηκε απέναντι σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους και μάλιστα εκτός έδρας!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των παικτών του Μωραΐτη και προηγήθηκαν με 28-38.

Στο β’ ημίχρονο ο Γ.Σ. Ιτέας ήταν βελτιωμένος και μετά το 30′ (43-51) με βασικό στοιχείο την καλή του άμυνα επέστρεψε στο ματς. Με σερί 8-0 ισοφάρισε σε 51-51 για να πάει το ντέρμπι μέχρι τέλους πόντο-πόντο, με τις δύο ομάδες να παίζουν στις λεπτομέρειες τη νίκη!

Τελικά, ο Άρης ήταν αυτός που χαμογέλασε, ευστοχώντας σε κρίσιμες βολές στο φινάλε και φτάνοντας στη νίκη μεγάλης σημασίας με τελικό σκορ 59-61!

Στο 57-57 και ενώ απέμεναν 15” μετά από άστοχο σουτ ο Άρης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, με τον Χαρατσή να επιχειρεί τρίποντο και να κερδίζει φάουλ πάνω στο σουτ και 3 βολές. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν υποστηρίζοντας πως δεν ήταν φάουλ, ενώ αποβλήθηκε στην ίδια φάση και ο Σταύρου με τεχνική ποινή. Ο Γιάννης Χαρατσής ήταν ψύχραιμος και με 3/3 βολές έγραψε το 57-60. Στα 3” ο Γεωργαντάς μείωσε σε 59-60 και στο 1” για το τέλος ο Βογιατζής με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 59-61.

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 28-38, 43-51, 59-61.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αγγελόπουλος, Λεοντίου, Παπαδημητρίου 3, Μαναίος 7, Μολές 15 (3), Γεωργαντάς 10, Παναγιωτόπουλος Π., Παναγιωτόπουλος Γ., Πετσινός, Σταύρου 23 (1), Βίλλιας, Ντινόπουλος.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Παπαθανασίου): Σκούμας 14 (1), Ζέρβας, Ματσαγγούρας, Τσοπανέλης, Σκυριανός 10 (2), Βουρτζούμης 6 (1), Χαρατσής Ι. 13 (2), Μαργαρίτης, Κανινής 2, Πανάγου, Πανδής, Βογιατζής 14.